بررسی عملکرد صندوق اعتباری هنر در کمیسیون فرهنگی مجلس

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در نشست با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از افزایش ۳ برابری اعطای تسهیلات قرض الحسنه به اعضای صندوق در نه ماهه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، در نشست اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، عملکرد و مشکلات این نهاد حمایتی در ارائه خدمات به اصحاب فرهنگ و هنر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ابتدای این جلسه با اشاره به اهداف تأسیس این صندوق گفت: صندوق اعتباری هنر با هدف حمایت از فعالان فرهنگ، هنر و رسانه کشور با تصویب هیات وزیران در سال ۸۲ تشکیل شد. با اصلاح مصوبه دولت در سال ۱۴۰۰ فعالان قرآن و عترت نیز به فهرست اعضای تحت پوشش صندوق پیوستند.

وی یکی از مهمترین خدمات صندوق را ارائه خدمات بیمه تأمین اجتماعی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر صندوق بیش از ۹۹ هزار عضو دارد که از این تعداد بیش از ۴۹ هزار نفر از خدمات بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند.

پوراحمدی تصریح کرد: بیش از ۸ هزار نفر از فعالان حوزه فرهنگ و هنر از زمان شروع به‌کار دولت سیزدهم از خدمات بیمه تأمین اجتماعی برخوردار شدند. در نه ماهه سال جاری تعداد هنرمندانی که از سوی صندوق به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شدند از رشد ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل برخوردار بوده است.

مشاور وزیر فرهنگ در ادامه با اشاره به ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه گفت: بخش مهمی از هزینه‌های مازاد بر تعرفه‌های بیمه تأمین اجتماعی بیمه شدگان و افراد تحت تکفل ایشان از طریق ارائه خدمات بیمه تکمیلی مرتفع می‌شود. ارائه طرح‌های متنوع درمانی (طرح امید، آرامش و رفاه)، قیمت مناسب با توجه به نوع پوشش، پرداخت به طور میانگین ۶۰ درصد از حق بیمه سهم اعضا (وافراد تحت تکفل) از سوی صندوق در قالب یارانه، پرداخت ۱۰۰ درصد (همه) حق بیمه هنرمندان ناتوان در پرداخت از جمله مزایای این بیمه است.

پوراحمدی با اشاره به استقبال اصحاب فرهنگ و هنر از خدمات بیمه درمان تکمیلی صندوق گفت: خوشبختانه با ارائه خدمات مناسب به بیمه شدگان در یکسال گذشته، رضایت حداکثری اعضا کسب شد و شاهد رشد ۳۸ درصدی جمعیت تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی در قرارداد ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ نسبت به قرارداد ۱۴۰۰-۱۳۹۹ هستیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر رشد چشمگیر اعطای تسهیلات به اصحاب فرهنگ و هنر در دولت مردمی را یکی دیگر از دستاوردهای صندوق خواند و گفت: با تدابیر و تمهیدات انجام شده، طی تعامل با بانک‌ها و نهادهای مالی شاهد رشد ۲۹۰ درصدی اعطای تسهیلات به اعضای تحت پوشش هستیم. براین اساس در سال ۱۴۰۰ به ۳ هزارنفر از اعضا بیش از ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه (ضروری، کارآفرینی و بلاعوض) تخصیص داده شد. از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۴ هزار و ۶۰۰ نفر از اعضا به منظور اخذ بیش از ۷۷ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ضروری (بدون بهره) به بانک عامل معرفی شدند. همچنین در راستای کمک به اعضای تحت پوشش که دچار مشکلات معیشتی و درمانی هستند حدود ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت شده است. از سوی دیگر به منظور کمک به کسب و کارهای فرهنگی و هنری از ابتدای سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به ۱۵۸ پروژه تخصیص داده شده است.

وی تخصیص تسهیلات قرض‌الحسنه و پرداخت هدیه بلاعوض به اعضای صندوق با هدف ترویج فرهنگ ازدواج و تشویق به فرزندآوری را یکی از خدمات نوین صندوق به اعضا عنوان کرد و افزود: طرح شمیم و جوان از مهر ۱۴۰۰ ماه عملیاتی شد. از ابتدای اجرای این دو طرح به ۸۶۵ نفر از اعضا در قالب طرح جوانه و ۴۰۶ نفر در قالب طرح شمیم تسهیلات ازدواج و فرزندآوری تعلق گرفته شده است. براین اساس به هزار و ۲۷۱ نفر از اعضای صندوق در قالب طرح شمیم و جوانه بیش از ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و بیش از ۳۸ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ضروری تخصیص یافته است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به آسیب‌های وارده به حوزه فرهنگ و هنر در ایام شیوع کرونا گفت: متاسفانه با تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری بدلیل شیوع ویروس کرونا در کشور حوزه فرهنگ و هنر خسارت زیادی متحمل شد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از زمان شروع به‌کار دولت مردمی بسیار تأکید بر توسعه کمی و کیفی خدمات و حمایت‌های صندوق به جامعه بزرگ فرهنگ و هنر کشور و حل مشکلات این قشر فرهیخته دارند. ما به خوبی واقف هستیم که هنرمندان بزرگترین سرمایه اجتماعی کشور هستند و نقش مهمی را در توسعه فرهنگی و اجتماعی ایفا می‌کنند. تلاش کردیم حتی المقدور تقاضایی از سوی اعضای صندوق اعتباری هنر بی جواب نماند.

مشاور وزیر ارشاد در پایان افزود: در یک سال گذشته جلسات متعددی با صاحب نظران و فعالان حوزه فرهنگ و هنر، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، فعالان حوزه مالی و اقتصادی و… برگزار کردیم تا از طریق این جلسات و گفتگو ها نقشه راه را ترسیم نماییم. این جلسه نیز با هدف حل مشکلات جامعه فرهنگ و هنر کشور طی همراهی کمیسیون محترم فرهنگی مجلس برگزار شده است. صندوق به دنبال گسترش چتر حمایتی خود در سراسر کشور است و در این راه نیازمند همراهی دولت و مجلس خصوصاً در بحث افزایش بودجه سالیانه این نهاد حمایتی است.

تقویت بنیه مالی و افزایش بودجه صندوق اعتباری هنر، اصلاح برخی قوانین که در مسیر ارائه خدمات به هنرمندان وجود دارد، برگزاری جلسات مستمر با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و…از جمله پیشنهادات پوراحمدی به کمیسیون فرهنگی مجلس برای تسهیل و تسریع در ارائه خدمات به جامعه فرهنگ و هنر کشور در این جلسه بود.

مرتضی آقاتهرانی – رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اصحاب فرهنگ و هنر یکی از بزرگترین سرمایه‌های اجتماعی کشور محسوب می‌شوند. با شیوع ویروس کرونا حوزه فرهنگ و هنر آسیب جدی دید. خوشبختانه اقدامات موثری در ارائه خدمات از سوی صندوق اعتباری برای فعالان حوزه فرهنگ و هنر صورت گرفته است و شاهد عملکرد خوب این نهاد خصوصاً در یک سال گذشته هستیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: توجه به حوزه فرهنگ همواره مورد توجه مقام معظم رهبری بوده است. ایشان بر توجه ویژه مسئولان به این مقوله تأکید دارند. ما نیز به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کنیم تا مشکلات فعالان این حوزه مرتفع شود. امیدواریم با تقویت بنیه مالی صندوق اعتباری هنر شاهد افزایش کمی و کیفی خدمات و رضایت اصحاب فرهنگ و هنر باشیم.

در ادامه این جلسه دیگر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نقطه نظرات خود را مطرح نمودند و راهکارهای لازم بمنظور ارائه هرچه بهتر خدمات با همراهی کمیسیون فرهنگی مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شایان ذکر است؛ در این جلسه محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سیدمحمد هاشمی، معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های این وزارتخانه نیز حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *